Web je v archivu bez dalšího vývoje.

Historie vzniku VVP Libavá

Nové Oldřůvky / Neudorf

Obec ležela nedaleko řeky Odry u silnice z Budišova nad Budišovkou do Barnova v nadmořské výšce 485 m. První písemné zmínky o obci pochází z listiny biskupa Bohuše ze Zvole z roku 1456, kdy byla uváděna jako Neu-Ulrichsdorf, český název byl do roku 1918 „Nová Ves“. Obec náležela ke statku v Budišově a měla nejpříznivější půdní i klimatické podmínky ze všech libavských obcí, které vyplývaly z její polohy.

K obci patřil mlýn Neudorfelmühle, u kterého byla do poloviny 19. století pila, byl zde hasičský spolek, hostinec, četnický okrsek byl v nedalekých Rudoltovicích. Obecná škola zahájila vyučování roku 1793. Filiální kostel sv. Jana Křtitele se připomíná již od roku 1591, znovu byl vystavěn roku 1784 a spadal pod faru ve Starých Oldřůvkách (Altendorfu).

V roce 1910 měla obec 217 obyvatel, v roce 1930 zde stálo 42 domů a žilo 248 obyvatel (čs. 1). Obec byla zničena po vzniku vojenského prostoru. Nedaleko obce se nachází železobetonový most přes řeku Odru z roku 1908 - první pevný most v této oblasti, v současné době je navržena jeho památková ochrana.

mlyny

Novooldřůvský mlýn

ruiny

Ruiny mlýna

pozdrav

Pozdrav z Nových Oldřůvek